Peter vann Åland Marathon

Grattis Peter Kujanpää som vann Åland Marathon den 27 oktober. Peter tog därmed Hässelbys första seger för säsongen i ett internationellt maratonlopp. Segertiden blev 2.45.31.

Bild på Peter Kujanpää när han springer Hässelbyloppet i år Det var Peter som svarade för farthållningen under hela loppet. Det var regnigt och blåsigt när löparna lämnade Mariehamn. Vid vändpunkten vid Kattby tittade solen fram vilket inspirerade Peter att försöka öka tempot. Peter Kujanpää låg först i tätklungan fram till 35 km då han avgjorde loppet.

På halvmilen mellan 35 och 40 km noterade Peter 18.08 vilket var hans bästa 5 km-notering. Ingen av de övriga i tätgruppen orkade hänga med i det tempot, och Peter nådde målet i Idrottsparken i Mariehamn 2.37 före andre löpare. För Peter Kujanpää var detta en skön seger. Efter ett par motiga säsonger har Peter kommit tillbaka starkt i år. 44 svenska löparna återfinns bland de 131 fullföljande i den 21:a upplagan av Åland Marathon.

Resultat Åland Marathon:

Herrar: 1) Peter Kujanpää, Hässelby SWE 2.45.31
2) Kari Suominen, Hämeenlinnan Tarmo,2.48.08
3) Anders Karnfält, Studenterna SWE, 2.51.49
Damer: 1) Ulrika Linge, Akele SWE, 3.20.46

Samtliga resultat: http://www.idrott.aland.fi/Marathon/HELMAR02.HTM

Uppdaterad 2002-10-29

Tillbaka till Hässelbys startsida