Durén och Engholm på 5:e-plats på Veteran-EM
| 2010-07-26 - Marianne Fricke |
 |
| | Två 5:e-platser i Veteran-EM blev det för HSK:arna Johan Engholm på 800 meter i M45 och Gunnar Durén på 5000 meter i M45. Båda noterade säsongsbästa, 2.03,96 för Johan i finalen och 16.26,51 för Gunnar.
Så skrev Gunnar när han skickade en superkort rapport från årets Veteran-EM som gick av stapeln i 30-35-gradig värme i Nyiregyhaza i nordöstra Ungern.
Klubben tackar för rapporten och gratulerar bägge löparna till femteplatserna.
Komplettering Johan: 30-35 grader är det bara när de har en köldknäpp i Ungern. I fredags var det enligt uppgift 39 grader i skuggan på arenan när vi skulle tävla, men vem tävlar i skuggan? Sprintrarna klagade på att de brände fingrarna när de stod i "färdiga...". Kanske därför som de skjuter så snabbt därnere, långt innan den av Julin lagstadgade tid som krävs för att sprinterns armar skall hinna börja darra lite grand.
 Gunnar på väg mot femteplatsen i VEM i Nyíregyháza
|
 |
|
|
|